Egy közép-európai birodalom
2009. július 03. / D. Magyari Imre

A birodalom természetesen az Osztrák-Magyar Monarchia, a Gáspár Zsuzsa szerkesztette, Bárd Johanna tervezte pompás kötetben (képeskönyvben) erről olvashatunk hat tanulmányt.
A könyv nemcsak szép, hanem tartalmas is, ráadásul két külföldi szerzőtől is közöl írást. Csorba László a Habsburg-család történetét vázolja fel, John C. Swanson a birodalom „testét” mutatja be szemléletesen, kissé tán túlhajtva a szóképet. Fazekas Csaba Freudra utalva a birodalom felettes énjének nevezi az egyházat és az államot, míg Paul A. Hanebrink a „test” betegségeiről, a nemzetiségi, a munkás- és a földkérdésről beszél. Helyet kapott – kiegészítve – az 1997-ben elhunyt Hanák Péter emlékezetes tanulmánya is, A kert és a műhely – hm, a Balassi 1999-es kiadásában nagy K-val és nagy M-mel olvashattuk. Az előszó írója Gerő András, s befejezésül is ő értekezik A birodalom örökségéről, amit szerinte Hitler, Bartók és ©vejk fejez ki, így együttesen, s ami új és megújult formában ma is napjaink része. A tanulmányokba applikálva rövid, informatív keretes anyagok: Magyar muzsikusok a világ színpadán, Nagybánya, s hogy aktuális legyek, A Ferenc József híd avatása.
Telente sokan elandalodva járjuk Ausztriát, ahol az osztrák idegenforgalom roppant éles eszűen megteremtette a Mese-Monarchiát a maga mesefiguráival, Ferenc Jóskával, Sisivel, Rudolffal. Dukál a Glühwein és a Punsch – de amúgy nem árt a maga valójában ismernünk valamit, például a történelmünket. Ehhez kiváló kalauz ez a kötet.

Officina Kiadó
240 oldal, 7950 Ft
Kritika (5)