Harmincéves a budapesti Artpool Művészetkutató Központ
2009. május 13. / Cs. O.

A Liszt Ferenc téri könyvtárat és kiállítótermet itthon mindössze egy kicsi, de annál lelkesebb közönség látogatja, ismeri, de nemzetközileg jelentős hírnévre tett szert, hiszen a szabadság egyik hangja volt a vasfüggöny lehullása előtti időkben.
Csakhogy a kis óvatossággal mindenki által fogható Szabad Európa rádió hullámai helyett az Artpool nem az éterben küzdött a tudás és szellem szabadságáért, hanem szamizdat kiadványok meg­je­len­te­té­sé­vel, vagy a postai szolgálatok útját használó Mail-art mozgalomba való belépéssel vált világhírűvé.
Az elmúlt évtizedek során az Artpool vált a kelet európai alternatív és underground zenei, költészeti, képzőművészeti és filmes kultúra talán legnagyobb archívumává, hivatkozási pontjává. Az 1970 és 1973 között lezajlott balatonboglári kápolnatárlatok – amely a korszak talán legfontososabb, progresszív képzőművészeti eseményei voltak – betiltása után rendőrségi megfigyelés alatt álló Galántai György 1979-ben hozta létre az akkor még lakásában helyet kapó archívumot, amely ma már több száz négyzetméteren teszi kutathatóvá a kelet-európai szubkultúrák vagy a nemzetközi avantgárd művészeti mozgalmak titokzatos történetét. Bizonyos értelemben az Artpool hazánk egyik legizgalmasabb gyűjteménye és múzeuma, amely ráadásul már férfikorba lépett, itt az ideje tehát, hogy minél többen megismerjék tudását, szellemiségét.