Hatvanéves a Magnum - A hét külföldi kiállítása
2008. Április 02. / Fuchs Péter

Aki a Magnum szó hallatán a bajuszos, rövidnadrágos hawaii detektívre, a hatlövetű pisztolyra vagy a magas kalóriatartalmú édesipari készítményre asszociál, sok mindenből kimarad.
Nem ismeri ugyanis a huszadik század második felének egyik leghűségesebb és legkitartóbb krónikását, a Magnum fotóügynökséget. A Robert Capa, David Seymour, Henri Cartier-Bresson alapította, független és éppen ezért nagyfokú alkotói szabadságot adó ügynökséghez való tartozás oly mértékű kitüntetés haditudósítók és politikai témában dolgozó fotográfusok számára, hogy azt talán semmilyen más érzéshez nem lehet hasonlítani. A Magnum fotóügynökség felelős ugyanis az „évszázad képe” típusú, színes, karácsonyi ajándékba vehető albumok, váltogatások képeinek jobb esetben is több mint felért. Természetesen a minőségibb fajtából.
Szóval, ez a bizonyos Magnum idén hatvanéves, ami nemcsak arra ad alkalmat, hogy esetleg Amszterdamban járva megnézzük a hatalmas méretű, de mégis kellemesen fogyasztható összesítő tárlatot, hanem arra is, hogy megünnepeljük, az ügynökség független tudott maradni oly sok éven át. A Magnumhoz tartozás egy fotós számára azért dicsőség, mert nincs az a politikai párt, akarat, érdek, amely megállítson egy magnumost. Nincs képmutatás és félrenézés, csak a kegyetlen, de néha oly szép igazság. A Magnum ugyanis dicsfény a fotós és munkája körül, mindannyiunké. Az amszterdami kiállítás rendkívül komoly munka, rengeteg albummal, négy kivetítővel, amelyeken képek ezreit tekinthetjük meg, valamint számtalan emészthetően adagolt információval a korról, amely e fotókat szülte. Aki szereti a műfajt, annak igazi delikát kirándulás, lehetetlen megbánni.

Amszterdam, Stedelijk Museum
Május 8-ig
9 euró