Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból
2011. január 27. /

A leggazdagabb magyar főúri kincsgyűjtemény, az Esterházy-kincstár textilgyűjteményéből nyílt kiállítás december 21-én az Iparművészeti Múzeumban, mely a tárlattal első ízben szeretné teljes egészében bemutatni
a főúri gyűjtemény összes textíliáját, férfi és női viseletét, kárpitját, terítőjét, paplanját és ágytakaróját. A kiállított anyag ritkaságai között számos európai és török dísz-lófelszerelés, dísznyereg, ló- és nyeregtakaró, valamint tegez szerepel, köztük egy 16–17. századi magyar viseletet reprezentáló, 21 darabos öltözék-együttes, amelyhez fogható kosztümsorozat Közép-Európában ezen kívül nem maradt fenn. A textíliák között bolyongva megismerkedhetünk a korszak itáliai, francia és török szövőművészetével, a magyar és külföldi fém-, bőr-, varró- és hímzőművesség, továbbá a paszományos és csipkekészítő műhelyek remekeivel, de bepillantást nyerhetünk a magyar főúri családok, az Esterházy, a Thurzó, a Thököly, a Bethlen, a Kéry, a Lorántffy és az Oláh családok életmódjába, szokásaiba, háztartásába és ruhatárába is.
Mivel a budavári Esterházy-palota 1945-ös bombázása, majd a romjai alatt töltött négy esztendő a textíliákban igen súlyos károkat okozott, s a drága selyemszövetek, bársonyok színüket vesztették, az arany- és ezüsthímzések megszürkültek, az igazgyöngyök, korallszemek pedig megfakultak, megmentésükön a ’60-as évek óta munkálkodik az Iparművészeti Múzeum restaurátor-kommandója.

Iparművészeti Múzeum
09. 04-ig