Impresszum | Előfizetés  
  2024. december 1., vasárnap
Elza

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
A valóság kibontva – Magyar nyitófilmmel érkezik a Verzió Filmfesztivál
2024-10. szám

A Verzió Dokumentumfilm Fesztivál kínálatában idén is kiemelt helyet foglalnak el a magyar filmek: hat olyan új alkotás lesz látható, melyek nemzetközi szinten sorra halmozzák az elisme­réseket, itthon pedig a Verzión mutatkoznak be először. A filmek bemutató vetítéseit követően az
alkotókkal is lehet találkozni. A Verziót november 6-24. között rendezik meg, Budapesten november 6-13. között a Toldi és a Művész mozikban, ezt követően pedig több vidéki nagyvárosban és online.

A fesztivál idei programját megújult kurátori csapat állította össze. A 21. Verzió Filmfesztiválon 60 film lesz látható 4 versenykategóriában és 8 tematikus szekcióban. Az új programcsapat arra törekedett, hogy egyszerre legyenek jelen a nagy fesztiválokat megjárt, sok díjat be­gyűj­tött filmek és kevésbé ismert alkotások – olyan filmek, amelyekre szinte esélytelen, hogy máshol rátalálna a közönség.

A fesztivál nyitófilmje Révész Bálint és Mikulán Dávid filmje, a KIX. A film szerteágazó utazás egy budapesti kisfiú felnövésének 12 évébe, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közel­lenség lesz. A dokumentumfilm korlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről. A magyar verseny egyik kiemelkedő alkotása Az életed nélkülem című film, Rubi Anna alkotása, amely egy­szerre beszél a gondoskodás nélkülözhetetlenségéről, a fogya­té­kos­­sággal élő emberek helyzetéről és az anyai szeretet minden­ha­tó­ságáról.

A Verzió idén külön szekciót szentel a dekolonizáció ellentmondásos témájának. Ebben a tematikus blokkban szerepel az idei Berlinale Arany Medve-díjas alkotása, Mati Diop Dahomey című filmje, ami Párizsból a mai Benini Köztársaságba visszakerülő műtárgyak által kiváltott heves vitákat követi. A fesztivál idén is hangsúlyosan ad teret ukrán alkotásoknak. Az ukrán fókusz egyik izgalmas darabja a szinte minden nagy dokumentumfilm-fesztivált megjárt Intercepted, amely orosz katonák és családjaik lehallgatott telefonbeszélgetéseit állítja szembe a háborús mindennapokkal.

A nemzetközi verseny érdekes darabja a Favoriten, Ruth Beckermann filmje, amelyben három éven keresztül követhetünk egy általános iskolai osztályt. Az eredmény egy meglepően derűs portré egy szokatlan közösségről, ahol a diákok több mint 60 százaléka nem német anyanyelvű. Az idei Verzió egyik különlegessége a brit dokumentumfilmes fókusz, melynek keretében olyan filmek lesznek láthatók, mint a Black Box Diaries, Shiori Ito filmje az elhíresült, japán #metoo-ügyről vagy a Celluloid Underground, Ehsan Khoshbakht iráni származású rendező filmje. A fesztivál idén először külön szekciót szentel az örmény filmeknek. A filmek több szempontból mutatják be a hegyi-karabahi háború tragédiáját. Az 1489 című alkotásban egy háborúban eltűnt, fiatal fiú testvére telefonjával dokumentálja a keresést.
hirdetés

A dezinformáció a digitális korszakban különösen fontos kérdéssé vált, mivel a hamis hírek gyorsan terjedhetnek a közösségi médiában. Ez nemcsak, hogy aláássa a közbizalmat, de súlyos társadalmi megosztottságot okozhat, ráadásul a technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós információkat a manipulált tartalmaktól. A Verzió külön blokkot dedikál a témának. Itt mutatják be a Black Snow című alkotást, melyben egy kigyulladt, régi szovjet bánya és az ügyben nyomozó civilek hirtelen egy hatalmas kormányzati dezinformációs kampány célpontjává válnak.









vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor