Hitre, tudásra
2018. február 26. /

Itáliában 400 éve, Magyarországon több mint 350, Budapesten pedig 300 éve alakult meg a pia­ris­ta közösség, az egyetlen olyan keresztény rendház, amely kifejezetten oktatásra és nevelésre ka­pott isteni felkérést. A Budapesti Történeti Múzeum kiállítása a rend elmúlt 400 évét méltatja,

beleértve a piaristák irodalmi, zenei és művészeti, művelődéstörténeti, no és persze nevelői ténykedését. Ha kellett, szentségeket vittek az emberekhez, imádkoztak, könyveket írtak, fizikai kísérleteket mutattak be, közösségi tereket hoztak létre, hegyet másztak, táborozni mentek, vitorlást építettek, és mindeközben természetesen szerették és mű­vel­ték az irodalmat, a zenét, a művészeteket és a humort.
A kiállításon a magyar piaristák műveltségét liturgikus tárgyak, eddig kevesek által látott festmények és rajzok, különleges könyvek, kézi­ra­tok, órák és történetek mutatják be. Tudják például, hogy miért ki­zá­ró­lag világi rajztanárok oktatják a vizuális művészetet a piarista is­ko­lák­ban? Mert nem akarták a kispapokat kitenni az aktrajzolás kí­sér­té­sének…

Budapesti Történeti Múzeum
02. 25-ig