Ajánló Több mint 25 ezren látták két és fél hónap alatt az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum csodás ékszerkiállítását 2025-01. szám
Ősszel nyílt meg az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum új időszaki kiállítása Ragyogj! – Ékszerek ideje címmel, amely a múzeum ékszergyűjteményének legkülönlegesebb darabjait, illetve Spengler Katalin műgyűjtőnek és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egykori és jelenlegi hallgatóinak, valamint oktatóinak kortárs ékszereit mutatja be. A tárlat 2024-ben a legszebb adventi kiállításként vonult be a sajtótörténetbe, népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy eddig több mint 25 ezren látták.

Időtlen idők óta az ékszerek hordozzák a legkomplexebb üzenetet az emberről, életében és halálában is. Az ékszereket nemcsak az értékes anyag, a gondos kialakítás, hanem a szellemi érték, a mögöttes tartalom és a személyes kötődések teszik időtlenné, mégis millió módon egyedivé és megismételhetetlenné. Legyenek akár a test, akár a viselet ékei, az ékszerek sosem magukban léteznek, hanem egy társadalmi kontextuson belül, egyedül ezen keresztül értelmezhetőek teljességükben.
Az kiállítás kurátorai, Hegedűs Zsuzsa, Kiss Erika és Pető Zsuzsa a tárlatban korszakokon átívelve, hat téma köré (önkifejezés, kapcsolat, változás, misztikum, rítus és kincs) szervezve mutatják be, hogy az ékszerek azon túl, hogy kiemelkedő esztétikai értéket képviselnek, milyen mélyebb jelentéseket hordoznak. A tárlatban a 40 ezer éves őskori ékszerektől hun, avar, középkori és barokk alkotásokon keresztül jutunk el egészen napjainkig, ismerhetjük meg a hozzájuk kapcsolódó jelentésrétegeket.
A világszínvonalú ékszerkollekcióban olyan tárgyakkal is találkozhatunk, mint III. Béla király méreggyűrűje, Könyves Kálmán 900 éves gyűrűje és az 1848-49-es szabadságharc után a nemzet sorsáért aggódó, a hazáért kiálló, az aradi vértanúkat még 10 évvel később is sirató magyar asszonyok gyászékszerei. De a múlt ereklyéin túl a kortárs ékszerművészet is megjelenik a tárlatban, ezt Spengler Katalin európai szinten jegyzett gyűjteményének darabjai, valamint a MOME – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – jelenlegi és végzett hallgatóinak, valamint oktatóinak munkái képviselik.
Spengler Katalin ékszerei többek között a múzeum csodás lépcsőházának szigetén kaptak helyet. A kiállítás megnyitásával egy időben nyílt meg ez a „kortárs-ékszersziget”, azonban december végén új koncepció mentén alakult át: a kortárs ékszerek ezúttal a szerkezetről, struktúrákról, harmóniáról, ritmusról, szekvenciákról szólnak. A különleges alkotások arra is választ adnak, hogyan szerkeszt meg egy művész egy ékszert. Spengler Katalin ékszerei a Pulszky-teremben is reflektálnak a régészeti és történeti anyagokra, valamint a Rotunda terében is Spengler-vitrinek színesítik az oszlopközöket.
| hirdetés
 |
|
December 17-én új pop-up tárlattal bővült a kiállítás Határvonalakon – Ékszerek az ember, a természet és az épített környezet metszéspontjaiban címmel a Kupolateremben, amelyben a MOME jelenlegi és egykori hallgatóinak, valamint tanárainak a munkái kaptak helyet.
A kiállítás a számok tükrében is érdekes, hiszen amellett, hogy a tárlat 40 000 évet ölel fel és 6 nagyobb témára van bontva, meg kell említeni, hogy 503 darab műtárgyat tisztítottak meg a restaurátorok az előkészületek során, 44 lelőhely anyagát mutatja be a kiállítás, 27 db kortárs ékszer csodálható meg benne, és 2021-ben készült a legfiatalabb ékszer.
A tárlat címét Benczúr Emese „Ragyogj” című munkája inspirálta, amely az múzeum felkérésére készült 2017-ben, a reformáció 500. évfordulójára rendezett kiállításra. A tárlat egyik fő törekvése, hogy a ragyogás dimenzióit, sokféle jelentését bemutassa; a képzőművész alkotása ugyanezt teszi a kortárs művészet eszközeivel.
A kiállítás a múzeum Pulszky-termében, Rotundájában, Kupolatermében és Díszlépcsőházában tekinthető meg. A tárlatot számos izgalmas kísérőprogram, múzeumpedagógiai foglalkozás, workshop, pop-up kiállítás, kortárs reflexió és meglepetés is színesíti az ajándékboltba kerülő tematikus kollekció mellett.
|
vissza |
|
| |