A tizenkettedik 12. MITEM • 2025. ápr. 25. – máj. 25. 2025-03. szám / Kulcsár Edit
Bolgár, francia, görög, izraeli, kínai, lengyel, mexikói, olasz, román, szerb, szlovák és török társulat is szerepel a 12. MITEM programjában. A korábbi találkozók nagy sikerű alkotói új előadásokkal érkeznek: Rimas Tuminas, Silviu Purcărete, Theodórosz Terzopulosz, Diana Dobreva, ifj. Vidnyánszky Attila. Két olyan országot is köszönt a fesztivál, amelyek annak tizenkét éves történetében először lépnek színpadra a Nemzeti Színházban: Albánia és Mongólia

A színház is igyekszik újrafogalmazni önmagát
A fesztivál alapítása, vagyis 2014 óta félszáz ország mintegy 130 társulata érkezett a Nemzeti Színházba. A MITEM-ek gazdag kínálatából világosan kiderül: sokszínűség, másként fogalmazva útkeresés jellemezi a mai színházat.
Az eltelt évek alatt törekedtünk rá, hogy megjelenjenek nemzeti színházak – Mexikótól Svédországon és Franciaországon át Oroszországig. Igyekszünk elhozni a világszínház nagy mestereit, hogy legalább az életművük morzsáival közelebbről megismerkedhessünk, és belelássunk valamennyire – a közönség és a szakma is – az európai és világszínház trendjeibe. A hosszú névsorból csak néhányat említenék:
Eugenio Barba, Eimuntas Nekrošius, Suzuki Tadashi, Michael Thalheimer, Valerij Fokin, Heiner Goebbels, s az idei programban is láthatók nagy mesterek – Rimas Tuminas, Silviu Purcărete, Theodórosz Terzopulosz – rendezései. Igyekeztünk a Kelet színházi világát is bemutatni Indiától Dél-Koreán át Tibetig. Az idei kínálatban Kína és Mongólia képviseli ezt a vonalat. És kisebb, alternatív társulatok is mindig szerepelnek a programunkban. A sokszínűség bemutatására törekvésünkkel | hirdetés
 |
|
a csúcsot a 10. Színházi Olimpiával értük el 2023-ban. Az egész országot átfogó eseménynek a Nemzeti Színház volt a szervezője, a 9. MITEM pedig közel ötven előadással az eseménysorozat gerincét adta. Az olimpia ernyője alatt három hónapon keresztül 400 társulat 750 előadását láthatta a magyar közönség. Na, de milyen lesz a MITEM az olimpia után? – tettük fel a kérdést. A legfontosabb újításunk az olimpia óta a nemzetiségi színházak felé történő nyitás volt azzal, hogy beemeltük a programba az eredetileg Újvidéken szervezett Synergy World Theatre Festivalt. Az idén is kiemelt figyelmet kapnak a nemzetiségiek.
Úgy érzékelem, mostanság egy más, egy új korszak kezdődik. Gyorsan változó világban élünk, és ahogy a társadalmak, a színház is igyekszik újrafogalmazni önmagát. Hogy miként? Az idei MITEM előadásaiból ez is kiderül majd.
Kulcsár Edit,
a MITEM főszervezőjen
   
|
vissza |
|
| |